Badania profilaktyczne

Profilaktyka to podstawa!

Teoretycznie każdy nowotwór można wyleczyć, o ile zostanie on wykryty odpowiednio wcześnie. Niestety jako naród mamy tendencję odkładania wizyt u lekarza w nieskończoność i idziemy na badania, dopiero jak „leki” bez recepty przestają łagodzić objawy.

Wykaz badań profilaktycznych został opracowany przez braci Goślińskich – założycieli portalu Zwrotnik Raka – których serdecznie pozdrawiam.

Zapoznaj się z artykułem dotyczącym badań profilaktycznych w onkologii

Od 1 listopada 2023 roku 
Bezpłatna mammografia przysługuje paniom w wieku od 45 do 74 lat

Mammografia w placówkach

Strona Ministerstwa Zdrowia z aktualnym wykazem placówek mających kontrakty na badanie

Mammografia w ośrodkach
Mammobusy ratują życie

Badanie wykonane w mammobusie jest tak samo wartościowe jak to wykonane w szpitalu.
Badajcie się gdy przyjeżdża.

Wykaz mammobusów
Aktualne programy profilaktyczne

Wykaz realizowanych programów profilaktycznych  z różnych dziedzin – wraz z adresami placówek na terenie kraju

sprawdź teraz
Październik – na różowo
Miesiąc profilaktyki nowotworów piersi

Mammografia
czy USG?

Czym różnią się te badania i kiedy należy je wykonać?

Po pierwsze – żadne z tych badań nie jest szkodliwe.
Oba te badania, to badania obrazowe piersi, które pozwalają wykryć zmiany małe, takie, których nie jesteśmy w stanie wykryć w trakcie badania palpacyjnego.
Mammografia jest badaniem obrazującym, wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania w nowoczesnych aparatach jest porównywalna do dawki podawanej w trakcie prześwietlenia zęba. To nie jest szkodliwe. Kobiety w ciąży jednak nie powinny wykonywać mammografii jak i innych badań RTG.
Badanie USG opiera się o działanie ultradźwięków i jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży.

KTÓRE JEST LEPSZE?

Żadne z nich nie jest lepsze – każde jest inne.

W badaniu USG nowotwory widoczne są jako ciemne zmiany, zaś w mammografii (i innych badaniach rentgenowskich) zmiany nowotworowe są jasne. Ma to ogromne znaczenie ze względu na budowę piersi u kobiet w różnym wieku. Są zamiany, które widać w USG,
a nie widać w mammografii i na odwrót.
U młodych kobiet pierś w dużej mierze zbudowana jest z tkanki gruczołowej, która wykazuje zdolności produkcji pokarmu. Z wiekiem, a także po pierwszej ciąży, proporcje w budowie piersi kobiety ulegają zmianie – tkankę gruczołową stopniowo zastępuje tkanka tłuszczowa.
Tkanka gruczołowa w badaniach obrazowych jest jasna, z kolei tkanka tłuszczowa jest ciemna. Metodę badania piersi należy dostosować przede wszystkim do budowy piersi.
Należy pamiętać, że decyzja o konkretnym badaniu uzależniona powinna być od indywidualnej sytuacji pacjentki. Dobierając badanie, lekarz powinien brać pod uwagę nie tylko wiek pacjentki, ale także stosowane terapie hormonalne czy przebyte ciąże.

BADANIA PRZESIEWOWE

Badania profilaktyczne

Badania przesiewowe – czyli wykonywane kiedy jesteśmy zdrowi, okresowo, co pewien czas, powinno wykonywać się wg zaleceń dla grup wiekowych (modele opracowane na podstawie danych statystycznych).

Paniom do 40 roku zaleca się profilaktycznie badania USG – róbcie je u dobrych radiologów specjalizujących się w gruczole piersiowym.
Paniom po 45 roku życia badanie mammograficzne.
Należy pamiętać, że zachorowania w rodzinie są wskazaniem do indywidualnego postępowania.

Więcej informacji na temat profilaktyki nowotworów i nowoczesnego leczenia znajdziesz w cyklicznych spotkaniach „Onkologiczne Q&A” prowadzonych na FB

Wykaz dotychczasowych spotkań TU